SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

2021 kültür ve sanatla dolu dolu geçti

09/01/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı 2021 yılında düzenlediği birbirinden farklı etkinliklerle Samsunlu vatandaşlara kültür, sanat ve sporla dolu bir yıl yaşattı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kültürel etkinliklerinin yanı sıra Türkiye'nin en eski önemli konservatuarı aracılığıyla sanat eğitimi verdiği Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, 2021 yılında konserlerden gösterilere, yaz etkinliklerinden söyleşilere kadar birçok faaliyet gerçekleştirdi. Etkinlik ve eğitimlerde, pandemi dönemindeki yeni normal kuralları titizlikle uygulandı.

Yıl boyunca Açık Sahne'de şehrin 3 farklı noktasında kurulan sahnelerde her gün konser düzenlendi. Halk dansları başta olmak üzere, şiir dinletileri, tanıtım günleri gibi birçok etkinlik gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, gerek Youtube kanalı SBB TV üzerinden 'Dersine Gir Soruyu Bil' eğitimleriyle gerekse hayata geçirdiği sosyal projeler ile 7’den 70’e tüm Samsunlulara ulaştı.

‘Bana Türkünü Söyle’ yarışması, Açık Sahne etkinlikleri, Sağlıkçılara Şükran Programı, Tasavvuf Müziği Ramazan Özel Konserleri gibi konserlerin yanı sıra İz Bırakanlar Programları ile de Yaşar Doğu, Necmettin Erbakan, Aşık Veysel gibi isimler anıldı. Kadınlar Günü konseri, İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu, Özümüz Yunus Sözümüz Türkçe ve Ramazan ayındaki Kur’an-ı Kerim tilaveti ile doyumsuz programlara imza atıldı.

KURSA GİTME İMKANI BULUNMAYAN GENÇLERE DESTEK
Bunun dışında her yaştan gence destek olmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, kursa gitme imkanı bulamayan öğrenciler için Uzaktan Eğitim ve Öğretim Takviye Dersleri Projesini hayata geçirdi. SBB TV Youtube kanalı üzerinden verilen online eğitimlerde LGS adayları 12 özel okuldan 24 öğretmenle buluşturuldu. 16 hafta süren 207 saatlik online canlı derslerde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri konuları anlatıldı.

TİYATROCULAR UNUTULMADI
21 Mart Tiyatro Haftası sebebiyle yerel tiyatroları desteklemek için SBB TV'den yayınlanan tiyatro çekimleri yapıldı. Pandemi sürecinde zor günler geçiren sanat ve sanatçılara ayrıca maddi destek sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında da kültür ve sanat programlarını artırarak sürdürecek.

Bu Kategorideki Diğer Haberler