SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

22 Mart Dünya Su Günü Mesajı

21/03/2021

Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir, ‘Dünya Su Günü’ münasebetiyle bir mesaj yayımladı:

“Ekonomik faaliyetler içinde yeri doldurulamaz bir kaynak olan içilebilir su; biz canlıların hayatını devam ettirebilmesi için yaşamsal bir kaynaktır.

İnsan hayatının en başta gelen vazgeçilmezlerinden olan suyun bu özelliği, insanların var olduğu günden günümüze kadar su kaynaklarına yakın bölgelere yerleşmelerine ve bu yerleşim yerleri üzerinde büyük medeniyetler kurmalarına imkân sağlamıştır.

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerinin görülmeye başlandığı günümüz dünyasında; deniz, nehir, göl gibi yeraltı ve yerüstü tüm su kaynaklarının her zamankinden daha fazla korunmasına tüm insanlık olarak duyarlılık gösterilmesini ve sorumluluk duygusuyla su konusuna hassasiyetle yaklaşılmasını zorunlu kılmaktadır.

Suyu layıkıyla kullanmak insani, vicdani ve her şeyden önemlisi vatani sorumluluğumuzun başında gelmektedir. ‘Su hayattır’ sözünden hareketle, gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için, miras olarak devraldığımız içilebilir su kaynaklarımızı koruyup, israftan kaçınmalıyız. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.) bir Hadis-i Şerif’inde biz insanoğluna ‘Akan suyun kenarında olsan dahi suyu israf etme’ diye buyurmuştur.

Bu vesileyle 22 Mart Dünya Su Günü'nün; tüm canlıların ortak yaşamsal kaynağı olan su kaynaklarımızın korunmasına, suyumuzu bilinçli ve duyarlı kullanmamıza vesile olmasını temenni ediyorum.”

Bu Kategorideki Diğer Haberler