SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

74 gün sonra ilk Cuma namazı

29/05/2020
Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaatle namaza kapatılan camiler, bugün Cuma namazı ile birlikte yeniden açıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyük Cami’de sosyal mesafe kurallarına uyarak cemaatle birlikte namazını kıldı.

Pandemi nedeniyle ibadete kapalı olan camiler, 74 gün aradan sonra Cuma namazı ile birlikte cemaate kavuştu. İçişleri Bakanlığı’nın, 'Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi' hakkında 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle Cuma namazının kılınacağı camileri belirlenmesi üzerine vatandaşlar maske takarak ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde namazını kıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’de Büyük Cami’de cemaatle birlikte namazını kılarak dua etti. Namaz sonrası Başkan Demir, elini göğsüne koyarak vatandaşlarla selamlaşıp cumalarını tebrik ederek, “Allah, bizlere tekrar cemaat olmayı nasip etti. Bu ayrılığın bizim için ne anlam ifade ettiğini iyi bilmemiz lazım. Cemaat olmanın önemini, kıymetini bilmemiz gerekiyor. İnşallah tekrar eskisi gibi, kuralları kaldıracak şekilde cemaat olup Cuma namazı kılmayı Allah bizlere nasip etsin“ ifadelerini kullandı.

Başkan Mustafa Demir, daha sonra Büyük Cami’nin restorasyon çalışmaları süren kısımlarında incelemelerde bulundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler