SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Atakum'a İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi

31/01/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba ilçesine yapılan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ nin ardından kente ikinci bir tesis daha kazandıracak. İnşasına 2023 yılında başlanacak İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Atakum ilçesine yapılacak. 950 bin liralık projenin tamamlandığında kentin atık su sorununu ortadan kaldıracaklarını ifade eden Başkan Demir, “Projenin inşasına 2023 yılında başlamayı planlıyoruz. 19 Mayıs ilçesini de kapsayacak şekilde inşa edilecek tesis ile atık suları arıtıp denize derin deşarj yapılacak. Böylelikle Samsun’un atık su sorunu bitecek” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü yaptığı atık su arıtma tesisleri ile Türkiye'ye örnek çevre projelerine imza atıyor. 17 ilçede içme suyu ve atık su arıtma tesisleri inşa eden Büyükşehir Belediyesi daha yeşil ve daha temiz bir Samsun için kent genelinde planlı şehirleşme yönünde önemli çalışmalar hayata geçiriyor. Bu çalışmalardan biri de Atakum ilçesinde hayat bulacak. SASKİ tarafından ilçeye ikinci bir İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşa edilecek.

KENTİN ATIK SU SORUNU BİTECEK

İnşasına 2023 yılında başlanacak ikinci İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi projesinin tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. 950 bin lira proje hizmet bedelli tesis 2041 ve 2056 yıllarının nüfusunu kapsayacak şekilde projelendiriliyor. Atakum-19 Mayıs ilçelerinin atık sularını arıtıp denize deşarj edecek olan tesisin 2023 yılında yapımına başlanacak. Kentin atık su sorununu tamamen bitirecek. İlk etapta ortalama 50 bin metreküp suyu arıtacak olan tesis maksimum 200 bin metreküp suyu arıtma kapasitesine sahip olacak. Ayrıca arıtma tesislerinde büyük problem olan çamurun ber tarafı için de tesiste çamur işleme üniteleri projelendirilecek.

ALTI İLERİ BİYOLOJİK ARITMA OLACAK ÜSTÜ FUTBOL SAHASI

Atakum'a yapılacak ikinci İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin yeni bir teknoloji ile inşa edileceğini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Atakum sahilinde yer tespitini yaptık.. Üzerinde futbol sahasıyla beraber yer altında yeni bir teknolojiyle SASKİ' nin elektrik yükünü de ciddi oranda azaltacak şekilde yeni bir İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisi yapacağız. 2023 yılında inşasına başlamayı planlıyoruz. 19 Mayıs ilçesini de kapsayacak şekilde inşa edilecek tesis ile atık suları arıtıp denize derin deşarj yapılacak. Böylelikle Samsun’un atık su sorunu bitecek” diye konuştu.

DERDİMİZ SORUNSUZ BİR ÇEVRE BIRAKMAK

Samsun'da atık su sorununu tamamen bitirip gelecek kuşaklara sorunsuz, temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak istediklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şöyle devam etti:

"17 ilçe 1249 mahallemizde vatandaşlarımızın neye ihtiyacı varsa gece gündüz çalışarak yapmaya gayret ediyoruz. Samsun için hayallerimiz ve heyecanımız var. Bunları gerçekleştirirken şehrin daha modern ve daha temiz olması bizim için öncelikli konu. Daha yeşil ve daha temiz bir Samsun için kent genelinde planlı şehirleşme yönünde önemli çalışmalar yürütüyoruz."

Bu Kategorideki Diğer Haberler