SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Başkan Demir : Türk Kızılay’ı dünyaya örnektir

02/11/2021
Kızılay Haftası etkinliklerine katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Türk milletinin yardımseverliğinin bir tezahürü olan Türk Kızılay’ı iyilik hareketi ile dünyaya örnek oluyor. İyi ki Kızılay var" dedi.

Türk Kızılay Samsun Şubesi tarafından ‘Kızılay Haftası’ etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda program düzenlendi. Programa Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Kızılay Samsun Şube Başkanı Ahmet Ali Bulut, Kızılay gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, dünyada güvenilirliği en iyi olan üç kurumdan birinin Türk Kızılay’ı olduğunu dile getirdi. Her alanda Kızılay’ın var olduğunu vurgulayan Başkan Demir, “Kızılay deyince hep yüzümüze gülümseme düşer. Kızılay kelimesinin arkasında hep ne var diye düşündüğümüzde aslında ne yok ki. Hemen hemen her alanda insana dair ne varsa Kızılay orada var. Tarihten bugüne dayanışma kültürümüzün ve vakıf geleneğimizin en anlamlı nişanesi olmuştur. Irk, din, dil gözetmeksizin dünyanın farklı coğrafyalarındaki afetzedelerin, muhtaçların, yoksulların yardımına koşan Türk Kızılay’ı, aziz milletimizden aldığı güç ve destekle gerek ülkemizde gerekse dünyada yardımlaşma, dayanışma ve dostluk kültürünü her daim destekleyerek gurur kaynağımız olmaktadır" dedi.

Türk Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can ise konuşmasında, “Samsun bizim için özel bir kent. Bildiğiniz üzere faaliyetlerimizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için gönüllülük hareketi başlattık. Hedefimiz 2 milyon gönüllüyü, mahallelerimizdeki, sokaklarımızdaki, köylerimizdeki ihtiyaç sahipleriyle buluşturmak. Bir yerde afet veya bir sıkıntı olduğunda, genel merkezden, ilden veya ilçeden müdahale etmektense ilk ve tez vakitte gönüllülerimizle oraya ulaşmayı amaçlıyoruz. O nedenle gönüllü sayımızı artırmak istiyoruz. Katkılarından dolayı Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Samsun Valisi Doç.Dr.Zülkif Dağlı da şunları söyledi:

“Bugün anlamlı bir birliktelik için buradayız. Kızılay her zaman bizim yanımızda. Bizde her zaman onların yanında olduğumuzu göstermek durumdayız. Kızılay çok devasa bir kurumumuz. Dünyanın neresinde bir afet olsa orada kırmızı hilalimizi görürüz. Her zaman bölgeye ilk giden ve yardım götüren kurumumuz olmuştur. Samsun’da da önemli hizmetleri var. Biz de Büyükşehir Belediyemiz ve Kızılay ile birlikte bölgenin en büyük aşevini oluşturacağız. Kısa zamanda güzel bir hizmete imza atacağız.”

Bu Kategorideki Diğer Haberler