SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Başkan Demir: Brçko’daki yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz

16/06/2022
Bosna Hersek’te temaslarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, beraberindeki heyetle birlikte kardeş şehir Brçko Belediye Başkanı Esed Kadric ile bir araya geldi. Kentin Balkan ülkelerine yakınlığı sebebiyle uygun bir lokasyona sahip olduğunu belirten Başkan Demir, Türk iş insanlarına sağlanacak teşvikleri ve fırsatları değerlendireceklerini söyledi.

Kardeş şehir Brçko ile kültürel ve ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla resmi temaslarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Brçko Belediye Başkanı Esed Kadric’i ziyaret etti. Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki dostluk bağlarını daha da sağlamlaştırmaya yönelik kültürel ve ticari konuların ele alındığı ziyarette, Briçko’nun Samsun gibi bölgenin merkezi bir kenti olduğunu kaydetti.

KALICI VE SAĞLAM KARDEŞLİK
Ziyarette Samsun halkı ile Brçko halkı arasında her konuda kalıcı ve sağlam bir kardeşlik arzu ettiklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Brçko Belediye Başkanı Kadric’i daha önce Samsun’da misafir ettiklerini hatırlatarak, “Belediyemiz ve ticaret odamızdan oluşan bir heyetle birlikte Brçko’ dayız. Burada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Kendimizi evimizde gibi hissettik. Umduğumdan daha iyi bir Brçko buldum. Ev sahipliğinden dolayı sayın başkana ve ekibine teşekkür ediyorum. Bizden önceki dönemde özellikle kültür anlaşmalarında çok önemli mesafe kat edildiğini ve çok yararlı çalışmalar yapıldığını ifade etmek istiyorum. Yaptığımız görüşmelerde de belli konuları konuşuyoruz” dedi.

YATIRIM ALANLARINI DEĞERLENDİRECEĞİZ
Kentin sektörel anlamda avantajlarından söz eden Başkan Mustafa Demir, “Samsun, bölgenin merkezi olan bir kent. Brçko’yu hem sanayi üretiminde hem Balkanlara hem de Avrupa içlerine kadar çok ciddi bir lokasyon olduğunu değerlendiriyoruz. Bu ziyaretimizde özellikle ticari alanda hangi sanayi yatırımlarını yapabilirmiyizin arayışı içerisinde olduk. Kent, yatırım konusunda başta tekstil olmak üzere mobilya sektörünün gelişimine çok müsait. Sayın başkanın teşvikleri de yatırımları daha cazip hale getiriyor. Karadeniz’den Tuna Nehri’ne bağlanması da bizim için çok önemli. Bugün yaptığımız görüşmelerde özellikle hem konteynır hem de demiryolu taşımacılığının Brçko’da birleştirilebileceğiyle ilgili çalışmalardan bahsedildi. Bunlar bizim de gündemimize geldi. Bununla ilgili bir yatırım olabileceği konusunda Samsun’da değerlendirmeler yapacağız. İnşallah Brçko ile hep bir arada olacağız” diye konuştu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler