SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir heyeti Bakü'de Samsunlu şehitleri ziyaret etti

31/05/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi heyeti, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret ederek, kahraman şehitlerin ruhuna dua edip, mezarlarına karanfil bıraktı.

Azerbeycan’a giden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Köksal, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ömer İdris Akdin ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Mehmet Sami Çapacıoğlu 1918 yılında Bakü Muharebesinde hayatını kaybeden Türk ve Azerbaycanlı askerlerin defnedildiği Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti.

Ziyarette duygu dolu anlar yaşayan Büyükşehir heyeti, “25 Mayıs-17 Kasım 1918 tarihleri arasında Kafkas Harekâtı’nda Türk Kafkas ordusu Bakü’ye girerek, Azerbaycan’ı, Karabağ ve Dağıstan’ı düşman işgalinden kurtarmış, kahraman Mehmetçik Azerbaycan’ın bağımsızlığı uğruna Azeri kardeşleri ile omuz omuza savaşmış, bu uğurda 1130 şehit vermiştir. İçlerinde Samsunlu hemşehrilerimizin de bulunduğu şehitlerimiz Azerbaycan’ın birçok yerinde isimsiz mezarlarda ikinci vatanlarında yatıyor. İki devlet, bir millet olmaya devam edeceğiz. Ruhları şad olsun” diyerek kahraman şehitlerin ruhuna dua edip, mezarlarına karanfil bıraktı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler