SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir ihracatta da büyüyor

30/05/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi sıfır atık prensibi ile çalışarak bu yıl 20 milyon ciro elde etmeyi hedefleyen Doğaltaş Elemanları Üretim Fabrikası ile masrafları yarı yarıya düşürüp tasarruf sağlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Taşın işlenmesi sonucu kullanılmayan atık malzemeleri de beton yollarımızın yapımında kullanıyoruz. Önümüzdeki yıl hem yurt içi satışımızı ve hem de Almanya, Rusya gibi ülkelere yapılan ihracatımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. İhracat, bizim olmazsa olmazımızdır” dedi.

Atakum ilçesi Sarıışık Mahallesi adalar mevkiinde 20 bin metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Tesisi'nde Nebiyan Dağı'ndan çıkarılan tonlarca ağırlıktaki dev kayalar işlenerek sanat eseri ve şehir mobilyasına dönüştürülüyor. Aylık ortalama 6 bin ila 8 bin metrekare arasında plak taş ile 250 ton küp taş üretiliyor. Bilgisayar ortamında çizilen iki boyutlu figürlere son şeklini veren taş ustaları, kent estetiğini artıran sanatsal motiflere imza atıyor. Granit ve ahşabın birleştirildiği tasarımlarda koltuk, masa, çalışma masaları, bahçe mobilyaları, şömineler, sallanan sandalyeler ve şezlonglar ise en çok dikkat çeken ürünler oluyor.

HEM YURT İÇİNE HEM YURT DIŞINA TAŞ SEVKİYATI YAPILIYOR

57 personelle üretim yapılan tesiste yıllık 15 bin ton blok taş işlenerek 100'den fazla esere dönüştürülüyor. Fabrikada gerçekleştirilen çalışmalar ile hem belediye projelerine ürün temini sağlanıyor hem de sektörden gelen taleplere cevap verilerek ürün satışları gerçekleştiriliyor. Yurt içinde taş gönderilen iller arasında Kocaeli, Kayseri, Ankara, Elazığ, Hakkari, İzmir, İstanbul ve Afyon yer alırken yurt dışında ise Almanya, Rusya ve Kıbrıs başta olmak üzere farklı bir çok ülkelere ürün sevkiyatları yapılıyor.

2022 YILINDA 20 MİLYON CİRO HEDEFİ

2021 yılında 17 milyon lira ciro yapıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2022 yılı sonunda ise hedeflerinin 20 milyon ciro olduğunu ifade etti. Kıbrıs, Almanya ve Rusya'ya ihracatlarının devam ettiğini söyleyen Başkan Demir, "Burada en önemli şey, üretilen ürünlerin dünya pazarlarında yer bulmasıdır. Zamanla ihracatımız daha da artacak. Önümüzdeki yıl yurt içi satışımızı ve ihracatımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. İhracat, bizim olmazsa olmazımızdır" diye konuştu.

SIFIR ATIKLA ÇALIŞAN FABRİKA İLE BÜYÜK TASARRUF SAĞLANIYOR

Fabrikanın sıfır atık prensibi ile çalıştığına da dikkat çeken Başkan Demir, “Taşın işlenmesi sonucu atıl kullanılmayan atık malzemeler yine belediye hizmetlerinde dolgu malzemesi olarak, beton yolların yapımında kullanılıyor. Atık ürünün geri kazanımı ile belediyemiz masraflarını yarı yarıya indirerek bütçemiz ciddi bir tasarruf elde ediyor. Bu anlamda kendi kaynaklarımızdan elde ettiğimiz gelirimizle gider kalemimizi asgariye indiriyoruz. Çünkü bizim derdimiz Samsun'u her konuda marka şehir haline getirmek. Şehrimizin değerine değer katmak için gayretle çalışıyoruz. Samsun’da uygulanan birçok proje sayesinde üreten Samsun olarak ülkemizin kalkınmasına destek veriyoruz” dedi.  

Bu Kategorideki Diğer Haberler