SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir kömür denetimlerini sıklaştırdı

01/01/2023
Samsun Büyükşehir Belediyesi kalitesiz kömüre geçit vermiyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı kış aylarında katı yakıt tüketimine bağlı artan hava kirliliğini önlemek için kömür satışını ve katı yakıtlı yakma sistemlerini mercek altına aldı.

Hava kirliliğiyle mücadele eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, kömür satan işletmelerdeki kalite denetimlerini sürdürüyor.  Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu kararları gereğince 17 ilçedeki çalışmaya devam eden çevre mühendislerinden oluşan ekipler, denetimlerde önce kooperatif ve işletmelerin katı yakıt satıcı belgesi sahibi olup olmadığını kontrol ediyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen denetimlerde satılan kömürlerden 5’er kiloluk 3 ayrı numune alan ekipler, mühürledikleri numunelerden birini işletmeye bırakarak diğerini belediyede bekletiyor.

10 BİN TON İTHAL KÖMÜR DENETLENDİ

Üçüncü numune ise analiz yaptırılmak üzere Ankara’daki laboratuvara gönderiliyor. Denetimler kapsamında 2022 yılında 120 adet Katı Yakıt Satıcısı ve Kooperatifte 10 bin tonun üzerinde ithal kömür denetlendi. Kış mevsimi boyunca devam edecek denetimlerde ekipler şu ana kadar kalite ve standartlara aykırı kömür satışına rastlamadı. Kirlilik ile ilgili belediyeye gelen 70 şikayet de değerlendirilerek sonuca ulaştırıldı.

ATEŞÇİ BELGESİNE BAKILDI

Ayrıca ekiplerce katı yakıt sistemli binaların kazan daireleri de denetlenerek, apartman ve sitelerin baca temizliğinin Büyükşehir Belediyesince yetkilendirilmiş firmalar tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği, kazan görevlisinin ateşçi belgesinin olup olmadığı kontrol edildi.

DENETİMLER SÜRECEK

Kömür satış yerlerinin sık sık denetlendiğini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda kış döneminde Samsun’da kullanılacak olan katı yakıtların kriterlerini ve uygulama esaslarını içeren Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarınca teknik ekiplerimiz, kömür satışı yapan işletmelere yönelik kalite denetimlerini artırdı. Samsun'da kalitesiz kömür kullanımına bağlı hava kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz. Denetimlerimiz aralıksız sürecek" dedi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler