SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir otopark sorununu çözüyor

20/04/2022
Samsun’un otopark sorununa kalıcı çözümler üreten Büyükşehir Belediyesi, 2 büyük mekanik katlı otopark projesini tamamladı. Birinin inşaatı devam ediyor. 4 otopark projesi ise ihale aşamasına geldi. Başkan Mustafa Demir, “Şehrimizin kısa, orta ve uzun vadeli ulaşım ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak ulaşım stratejisi ve politikalarını ortaya koyan Samsun Ulaşım Ana Planı, Otopark Ana Planı ve Bisiklet Ana Planını hazırladık. Bu plan ve program dahilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Büyükşehirlerin en büyük sorunlarından olan trafik ve otopark Samsun’da çözüme kavuşturuluyor. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği projesi ve çevre yollarıyla trafik sorununa neşter vuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, yazılımı Türk mühendisler tarafından yapılan mekanik otoparklarla bu soruna çözüm getiriyor.

Yer altında inşa edilen 147 araç kapasiteli Subaşı Mekanik Katlı Otoparkı tamamlandı. Sürücülerin el değmeden araçlarını park etmelerine olanak sağlayan otopark test aşamasında. Açılış için gün sayıyor.

Ayrıca yapımı tamamlanan projelerden biri olan 214 araç kapasiteli Çarşamba Doğu Yaka Mekanik Otopark projesi de tamamlandı. Kaba inşaatı biten ve mekanik aksamın son rötuşlarının yapıldığı otopark kısa zamanda hizmete girecek.

Bununla birlikte Havza ilçesinde yapımı süren 5 katlı 337 araç kapasiteli Katlı Mekanik Otopark’ın ise yüzde 76’sı tamamlandı. Ağustos ayında hizmete girmesi planlanan otoparkta çalışmalar hızla sürüyor.

İlkadım, Canik, Ladik ve Vezirköprü’de de yapılması planlanan otoparklarda ihale süreci devam ediyor. En kısa sürede ihaleleri yapılarak inşaatlarına başlanacak. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Belediye olarak kentin mevcut toplu taşıma, karayolu ulaşım ağları, yaya, bisiklet, otopark, transfer merkezi ve terminaller ile yük taşımacılığı süreçlerini inceledik. Şehrimizin kısa, orta ve uzun vadeli ulaşım ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak ulaşım strateji ve politikalarını ortaya koyan Samsun Ulaşım Ana Planı, Otopark Ana Planı ve Bisiklet Ana Planını hazırladık. Bu plan ve program dahilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz” diyerek, “Aslında iki şeyi bir arada yapıyoruz. Hem otopark sorununu çözüyor hem de o bölgede yapı sıkışıklığını rahatlatmış oluyoruz. Çarşamba’da ve Subaşı’nda otoparklar bitti. Havza’daki de tamamlanmak üzere. Bunların dışında 4 otopark projesi de ihale aşamasında” ifadelerini kullandı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler