SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir'den Katı Atık Yönetim Planı

17/05/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından “Samsun ili Entegre Katı Atık Yönetim Planı Projesi” hazırlanması için çalışma başlatıldı. Proje kapsamında kentin gelecek 30 yılı plan altına alınacak.

Çevre ve altyapı yatırımlarıyla sağlıklı bir gelecek inşa etmeye çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi minimum atık, maksimum fayda vizyonu ile “Samsun İli Entegre Katı Atık Yönetim Planı Projesi”  hazırlanması için çalışma başlattı. Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan planda belediye atıkları, ambalaj atıkları, tıbbi atık, tehlikeli atık, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimi ortaya koyularak gelecek 30 yıl içerisinde kaynağında ayrı toplanması, ara depolanması, gerekli olduğu durumlarda atıklar için transfer istasyonlarının oluşturulması, atıkların taşınması, geri kazanılması, bertarafı, geri kazanım ve bertaraf tesislerinin işletilmesi ile kapatma, kapatma sonrası bakım, izleme-kontrol süreçleri yer alacak.

ÇEVRE ÇALIŞMALARI MERCEK ALTINA ALINACAK

Plan hakkında bilgi veren Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen, "Büyükşehir Belediyesi olarak başkanımız Mustafa Demir’in çizdiği vizyon çerçevesinde atıkların oluşumundan bertarafına kadar çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetilecek. Atık oluşumu azaltılacak. Atıkların yeniden kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanım gibi yollar ile atık yönetimi sağlanacak. Ayrıca nüfus ve katı atık tahminleri doğrultusunda  kentsel katı atıkların toplanması, taşınması, geri kazanımı ve nihai bertaraf işlemleri için İl Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetimi senaryoları oluşturulacak. Atık Yönetim planımız şehrimizin çevre alanındaki potansiyelinin ortaya çıkması açısından da önem arz etmektedir. Bu çalışma ile şehrimiz için gerekli ihtiyaçlar tespit edilip gerekli alanlara doğru teknolojilerin yapılması sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler