SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir’den ‘kömür kalitesi’ denetimi

02/01/2022
Samsun’da hava kalitesinin korunması amacıyla Büyükşehir Belediyesi, kirliliği artıran kömürlere yönelik denetimlerine devam ediyor. Kömür satan işletmelerden numuneler alan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, analizler sonucunda standartların altında kömür satanlara cezai yaptırım uygulayacak.

Kış aylarında katı yakıt tüketimine bağlı artan hava kirliliğini önlemek için Samsun Büyükşehir Belediyesi, kömür satışını mercek altına aldı. Solunum enfeksiyonlarına neden olup, akciğer iltihabı, astım atakları, akciğer kanseri, sinirsel ve gelişimsel bozukluklar ile KOAH gibi birçok hastalığı tetikleyen hava kirliliğiyle mücadele eden Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, kömür satan işletmelerdeki kalite denetimlerini sürdürüyor.

Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 2021 yılı kararları gereğince 17 ilçedeki çalışmaya devam eden çevre mühendislerinden oluşan ekipler, denetimlerde önce kooperatif ve işletmelerin katı yakıt satıcı belgesi sahibi olup olmadığını kontrol ediyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen denetimlerde satılan kömürlerden 5’er kiloluk 3 ayrı numune alan ekipler, mühürledikleri numunelerden birini işletmeye bırakarak diğerini belediyede bekletiyor. Üçüncü numune ise analiz yaptırılmak üzere Ankara’daki Akredite Laboratuvarı’na gönderiliyor. 

Kalite standartlarından taviz vermeyen büyükşehir belediyesi ekipleri, gönderilen numunelerin analiz sonuçlarını bekliyor. Gelecek analiz sonuçlarına göre satılan kömürlerin çevre kirliliğine neden olduğu tespit edilirse, işletmelere Çevre Kanunu kapsamında ceza kesilecek. Ayrıca bu işletmelerle ilgili raporlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne gönderilecek. Denetimlere kış mevsimi boyunca devam edecek ekipler, bugüne kadar kalite ve standartlara aykırı kömür satışına rastlanılmadı.

Isınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanıldığı bilgisini veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ali Tulumen, hava kirliliğiyle mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Tulumen, “Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda kış döneminde Samsun’da kullanılacak olan katı yakıtların kriterlerini ve uygulama esaslarını içeren Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarınca teknik ekiplerimiz, kömür satışı yapan işletmelere yönelik kalite denetimlerini artırdı. Belirlenen yakma saatlerine uyulup uyulmadığını drone ile izleyen ekiplerimiz, aksi bir durum tespit edilmesi durumunda söz konusu konutu denetim kapsamına alıyor. Ayrıca katı yakıt sistemli binaların kazan dairelerini de denetliyoruz. Baca temizliğinin yetkili firma tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği, kazan görevlisinin ateşçi belgesi olup olmadığını da kontrol ediyoruz” dedi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler