SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir'den 'Yeşil Seferberlik'

19/01/2022
Samsun’da 2022 yılında 1500 ağaç ve 53 bin bitkiyi toprakla buluşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, kente 2.5 yılda yaklaşık 7 bin ağaç ve 79 bin adet bitki dikti. Başkan Mustafa Demir, "Hedefimiz Samsun'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını iki katına çıkarıp Yeşil Samsun'u geleceğe taşımak" dedi.

Samsun'un yeşil kimliğini yeniden kazanması ve daha yeşil bir dokuya kavuşması için kent merkezi ve farklı noktalarında ağaçlandırma çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerinin ‘Yeşil Seferberliği' sürüyor. Daha yeşil bir kent ve daha temiz bir hava için her noktada çalışan ekipler son 2.5 yılda yaklaşık 79 bin adet bitkiyi toprakla buluştururken, 7 bin adet de ağaç dikimi gerçekleştirdi.

2022'DE 53 BİN BİTKİ 1500 AĞAÇ TOPRAKLA BULUŞACAK

Ağaçlandırma seferberliği kapsamında yeşil alanlar başta olmak üzere mesire alanları, yürüyüş yolları, cadde ve bulvarların ağaçlandırılması çalışmalarına devam eden Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri 2022 programı çerçevesinde de yine manolya, zakkum, ıhlamur, çınar, hatmi, dişbudak, erguvan gibi bölgenin iklim koşullarına uygun ağaçların dikimini gerçekleştiriyor.

6 MİLYON 393 BİN 423 METREKARE ALANDA YEŞİL SEFERBERLİK

Mesire alanları, ağaçlandırma sahaları ile cadde ve orta refüjler olmak üzere 6 milyon 393 bin 423 metrekare alanda ağaçlandırma seferberliği ile Samsun'un yeşil alanlarını zenginleştirdiklerini söyleyen Park Bahçeler Dairesi Başkanı Ekrem Şahin, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir'in hassasiyetle üzerinde durduğu ağaçlandırma çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Bu kapsamda ilimiz genelinde bulunan yeşil alanlarımızda ağaçlandırma seferberliği başlattık. İklim koşullarına uygun ağaçlarımızı ekiplerimizin yoğun çalışmaları ile birlikte toprakla buluşturuyoruz. Dikilen ağaçlarla hem yeşil alanları zenginleştiriyor hem de görsel ve estetik açıdan daha güzel bir çevrenin oluşmasını sağlıyoruz" dedi.

YEŞİL SAMSUN'U GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, Samsun'un yeşil kimliğini yeniden ön plana çıkarmak için yoğun çaba harcadıklarını, merkezi hükümetin bu konudaki desteklerinin de kendilerine güç verdiğini vurguladı. Hedeflerinin Samsun'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını iki katına çıkarmak olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Demir, Toprak bizim için çok kıymetli. Toprak anadır, yardır, vatandır. Bu toprağı yeşillendirdiğimizde geleceğimiz olan çocukları çok daha temiz, sağlıklı, güvenli ortamda geleceğe hazırlıyoruz. Gerek şehir merkezinde, gerekse şehir dışındaki boş alanlarda ağaçlandırma çalışması yaparak, Yeşil Samsun'u geleceğe taşıyacağız. Bizler gelecek nesillerin daha sağlıklı ve yeşil bir Samsun'da yaşamalarını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler