SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Büyükşehir'den ziraat odalarına taş toplama makinesi desteği

15/09/2023
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Çiftçinin ayağına taş değmeyecek’ gerçekleştirilen çalışma kapsamında ilçe ziraat odalarına taş toplama makinesi hibe edildi. Makineler düzenlenen programla Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü ziraat odası başkanlarına teslim edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi kentte tarımın gelişmesi için her alanda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda çiftçilere verilen ekipman desteği sürüyor. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının (DOKAP) katkısıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan ‘Tarımda Mekanizasyonun Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında alınan taş toplama makineleri, düzenlenen programla Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü ziraat odalarına teslim edildi.

Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yanındaki alanda düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Samsun'un çok önemli bir tarım kenti olduğunu belirterek “Üç büyük ovamız var. İrili ufaklı ovalarımız da mevcut. 950'nin üzerinde köy var ve bu köylerinin hepsi üretici. Köylüyü üretici pozisyonunda ve köyde tutmak istiyoruz. Onun için şehirde ne varsa köylümüze de onu götüreceğiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımız son birkaç yıldır DOKAP destekli bir çok proje geliştirdi. Bu makineleşme de bunlardan biri. Eğer makineli tarıma geçmediyseniz, arazilerinizi giderek küçültüyorsanız, verim düşüyor. Verimin düştüğü yerde de o işi kimse yapmaz. Biz hem makineleşmeyi artıracağız hem de tohumda, gübrede, üretilen ürünün yeniliğinde, şehrimize, köylerimize ilave yenilikler getireceğiz. Üretim olacak, üretimden herkes payı alacak. Bu şekilde Türkiye'de refah, mutluluk artacak."

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz ise proje ile Samsun genelinde tarımda mekanizasyonun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının amaçlandığının söyleyerek "Çeltik tarımında kullanılmak üzere üç sarmal vinç alınıp Bafra Ziraat Odasına ve Terme Çeltik üreticileri Birliğine teslim edildi. Bugün de ziraat odalarına taş toplama makinelerini teslim edeceğiz. Çiftçilerimizin bu makineleri kullanarak arazilerindeki taşları kolaylıkla temizleyecek. Projenin üçüncü etabında ise sap parçalama makinesi alarak ihtiyaç duyan ziraat odalarımıza teslim edeceğiz. Tüm gücümüzle çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir ise programda yaptığı konuşmada desteklenen gelecek yıl Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortaklığında 50 milyon liralık bütçeyle bölgeye fayda sağlayacak projelere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Tarımsal alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi ile DOKAP iş birliğinde önemli yatırımlar gerçekleştirildiğini dile getiren Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise "Bu tarz destekler odalara ve üyelerine önemli imkanlar sağlıyor. Bizler de elimizden geldiğince üst kurumlarla koordinasyonla eksik kalan yerlerde imkanlarımız dahilinde ziraat odamıza yardımcı olma gayretindeyiz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların sonrasında 4 taş toplama makinesi, Havza, Kavak, Ladik ve Vezirköprü ziraat odası başkanlarına teslim edildi.