SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Denizden çıkanlar şaşırttı

31/12/2021
Samsun’da 205 kilometrelik sahil şeridinde Büyükşehir Belediyesi tarafından deniz temizliği yapıldı. Bir traktör dolusu araç lastiği, cam ve plastik şişe, maske ve çakmak gibi malzemeler denizden çıkarıldı. Başkan Mustafa Demir, “Değerli halkımızdan denizimizin ve sahillerimizin temiz tutulması noktasında duyarlılık ve destek bekliyoruz” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nde mavi bayraklı plaja en çok sahip il olan Samsun’da sahillerin temiz tutulması için büyük mücadele veriliyor. Mavi bayraklı 13 plajın bulunduğu kentte çevre yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, deniz temizliğine de büyük önem veriyor.

Plajlarda kum eleme çalışması yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Yönetimi ve Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü sahillerde denizi atıklardan arındırıyor. Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Canik, İlkadım, Atakum, 19 Mayıs, Bafra, Alaçam ve Yakakent ilçelerini kapsayan sahillerde deniz belirli aralıklarla temizleniyor.

DALGIÇLAR ÇIKARDI
İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesindeki dalgıçların katılımıyla 37 km uzunluğundaki Adnan Menderes Sahili’nde yapılan çalışmada denizden çok sayıda atık toplandı. Çalışmada denizden en çok canlıların hayatını tehlikeye sokacak bir traktör dolusu araç lastiği, cam ve plastik şişe, maske ve çakmak gibi malzemeler çıkarıldı. Ayrıca denizin dibinden çıkarılanlar arasında tekne kalıntısı, sandalye ve meyve kasası gibi materyaller de yer aldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Değerli halkımızdan denizimizin ve sahillerimizin temiz tutulması noktasında duyarlılık ve destek bekliyoruz” dedi.

Atık toplama çalışmasıyla ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Yönetimi ve Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu bilgilere yer verildi:  
“37 kilometre uzunluğundaki kumsal ve denizimizin kıyı kısımlarının kum eleme, tırmık ve temizlik çalışmalarını yaz ve kış aylarında aralıksız sürdürmekteyiz. Bugün de burada Adnan Menderes Sahili’nde İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı dalgıç ekiplerimiz ile birlikte denizde temizlik çalışması yaptık. Denizden sandalye, meyve kasası, tekerlek, pil, çakmak, cam şişe ve maske gibi birçok atık çıkarıldı. Bu çalışma ile birlikte doğamızı ne kadar sahiplendiğimize, temiz toplum ilkesine ve çevre kirliliğine tekrardan dikkat çekmek istiyoruz.”

Bu Kategorideki Diğer Haberler