SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

'DENİZE KANALİZASYON AKMIYOR!'

07/08/2019
Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ, Atakum'da denize kanalizasyon akıtıldığı yönündeki haberler üzerine, "Arızalı pompa nedeniyle kısa süreli atık su denize deşarj edildi. Sorun kısa sürede çözüldü. Denize kanalizasyon akmıyor" açıklamasında bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(SASKİ), Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki arıtma tesisinden 'denize kanalizasyon akıtıldığı' iddiaları üzerine bir açıklamada bulundu. Açıklamada, bölgede arızalı pompalar nedeniyle kısa süreli atık suyun denize deşarj edildiği belirtilerek, "Sorun en kısa sürede çözüldü. Denize kanalizasyon akması söz konusu değil" denildi.

 


SORUN KISA SÜREDE ÇÖZÜLDÜ


Perşembe günü meydana gelen olay sonrası 'mavi bayraklı sahile kanalizasyon akıtılıyor' iddiasıyla meydana gelen tepkiler üzerine SASKİ'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1 Ağustos tarihinde Çobanlı mevkiinde bulunan atık su terfi sisteminde oluşan arıza neticesinde, arızalı pompaların sökülmesi ve yedek pompanın montajı aşamasında iş güvenliğini temin etmek üzere emme haznesinde bulunan atık su geçici bir süre için denize deşarj edilmiştir. Aynı gün öğle saatlerinde sorun çözülerek yedek sistem devreye alınmıştır. Sahil hattı boyunca hiç bir bölgede atık suların denize dökülmesi mümkün değildir.

 


"KARADENİZ'İN TEK DERİN DEŞARJI"

SASKİ açıklamasında ayrıca, Samsun'un  Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi'ni hayata sokan Karadeniz'in tek ili olduğu hatırlatılarak, "220 dönümlük bir alan içerisinde yer alan tesis atık suları arıtarak 2,5 kilometre açık denize deşarj etmektedir. SASKİ olarak sahillerimizi ve denizimizi atık sudan korumaya devam ediyoruz" denildi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler