SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi

26/05/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi, engelli gençlerin sosyal ve kültürel becerilerini geliştirerek hayatlarını kolaylaştıracak Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi ile engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlayacak ve mesleki becerilerini geliştirecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile hayata geçecek projenin önemine vurgu yapan Başkan Mustafa Demir, “Öncelikli olarak 7 engel grubuna yönelik faaliyetlerin aynı alan içerisinde yapılabileceği merkezimizde; birçok alanda hizmet verilecek” dedi.

Sosyal yardım, yaz kampı, konaklama ve ulaşım hizmetleriyle engellilerin hayatını kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, psiko-sosyal ve eğitim desteklerini sürdürüyor. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle engelli vatandaşların hayata katılımını sağlayan belediye, Engelsiz Çocuk Evi’nde 04-14 yaş arası çocukların eğitimlerini destekliyor. Düzenlediği bilgilendirme ve bilinçlendirme seminerleri ile farkındalık oluşturarak farklı noktada kurduğu akülü araç/tekerlekli sandalye şarj istasyonları ile engelli vatandaşların kesintisiz seyahat etmelerini sağlıyor.

Engelli vatandaşlara yönelik çalışmalara 2022 yılında da devam edeceklerini söyleyen Başkan Demir, “Mavi Işıklar Engelliler Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 240 metrekare alana kurulu olan Engelsiz Çocuk Evi’miz faaliyetine devam ediyor. Engel grubu fark etmeksizin öz bakım becerileri olan ve ileri seviyede davranışsal bozukluğu olmayan engelli çocuklarımız ve ailelerine yönelik; gelişimsel danışmanlık hizmetleri veriyoruz” diyerek şunları söyledi:

“0-4 yaş küçük adımlar, 4-7 yaş erken çocukluk, 7-14 yaş çocukluk dönemi destek eğitimleri veriyoruz. Engellilik ve aile danışmanlığı ile seminerler düzenliyoruz. Yine merkezimizde 1 Haziran-30 Eylül 2022 tarihleri arasında kamplarımız var. ‘Bu Kampta Hayat Var Projesi’ kapsamında Samsun’u hiç görmemiş ve hiç tatil yapma fırsatı bulamamış engelli çocuklarımız, aileleriyle birlikte gelip hem tatil yapıyor hem de sosyalleşiyor. Ücretsiz olan bu kamplarımızda ayrıca gezi turları da düzenliyoruz.”

Engelli ve yaşlılara yönelik kuaförlük, çamaşırhane, hasta konaklama, beslenme ve diyetetik danışmanlığı hizmetleri verdiklerini de ifade eden Başkan Demir şöyle devam etti:

“Özel eğitim için sosyal ortaklık projesi kapsamında 18 ay boyunca özel eğitim ihtiyacı olan hafif-orta zihinsel yetersizliği olan 0-6 yaş grubu çocuklarımıza özel eğitim vereceğiz. Erken çocukluk döneminde olan down sendromlu çocukların ailelerine yönelik evde destek eğitimleri verilmesi için milli eğitime bağlı okullarda özel eğitim sınıfları ve kaynaştırma sınıflarında eğitim veren eğitimcileri eğiteceğiz. Öte yandan Engelsiz Yaşam Merkezi Projemiz ise sürüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilecek projemizle, engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlayacak, mesleki becerilerini geliştireceğiz. Ailelerin gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak, iletişimlerini kuvvetlendireceğiz. Öncelikli olarak 7 engel grubuna yönelik faaliyetlerin aynı alan içerisinde yapılabileceği merkezimizde; bireysel ve grup eğitimleri, Atölyeler (Müzik, Güzel Sanatlar, Ahşap, Robotik Kodlama, Gastronomi), Hidroterapi Havuzu, Snoezelen (Karanlık Oda), Kapalı Spor ve Fitness Salonu, Sosyal Servis Hizmetleri, Psikolojik Destek Hizmetleri, Fizik tedavi, Danışmanlık Hizmetleri, Sağlık hizmetleri, Sosyal ve Kültürel Hizmetleri verilecek.”

Bu Kategorideki Diğer Haberler