SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

İlk imza Büyükşehir’den

25/10/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi çevre yatırımları ve “Zehirsiz Kentlere Doğru” hedefiyle çıkılan yolda ilklere imza atıyor. Başkan Mustafa Demir, “Biyolojik ilaçlar kullanıyor, atık suyu arıtmadan çevreye vermiyoruz. Ulaşımda elektrikli otobüs dönemini başlatarak, karbon salınımını sıfıra indirecek adımlar atıyoruz. Çevre birinci önceliğimiz. Bu amaçla da ilk imzayı ülkemizde biz attık” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Radyo Gerçek'te yayınlanan 'Başkan Konuşuyor' programına konuk oldu. Programda Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği önemli çevre yatırımlarına değinen Başkan Demir, “Karbon salınımını sıfıra indirecek bir şehre doğru ilerliyoruz. Hayata geçirdiğimiz her projede önceliğimiz çevre. Hiçbir konuyu onun önüne koymuyoruz. Attığımız her adımda da bu bilinçle hareket ediyoruz. Bu adımlardan biri de ‘Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu’ iş birliği ile yürüttüğü ‘Zehirsiz Kentlere Doğru’ projesi oldu. Bu kampanyaya Türkiye'de ilk katılan belediye biz olduk" dedi.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TAKDİR GÖREN HAREKET
Bu arada Büyükşehir Belediyesi'nin kampanyaya verdiği destek Türkiye'nin değişim ve aktivizm platformu Change.org Türkiye tarafından da paylaşıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin çevre konusundaki duyarlılığı sosyal medya kullanıcıları tarafından da büyük takdir topladı.

ÇEVREYİ KORUMADA EN ÖNDEYİZ
Hem yol hem de su yatırımlarında çevre konusuna büyük hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "40- 50 sene bozulmayacak şekilde yollar yapıyoruz. Bu da demek oluyor ki doğaya 40-50 sene hiç dokunulmayacak. Tarımsal sulama ve ilaçlama konusunda da çok hassasız. Vektörle mücadele titizlikle çalışıyoruz. Kullandığımız ilaçlar tamamen biyolojik. Atık su konusu en önemli gündemimiz. Hiçbir atık suyu arıtmadan çevreye vermiyoruz. 13 Mavi Bayraklı plajımız var. Bunu daha da artıracağız. Büyükşehir olarak çevreyi korumada en öndeyiz" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE BİR İLKİ BAŞARDIK
Fosil yakıt yerine elektrikli ulaşım için yapılan hamlelerden de bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Türkiye'de bir ilki başararak yerli elektrikli otobüsleri toplu ulaşımda kullanmaya başladık. 20 elektrikli otobüs şehrimizde hizmet veriyor. İlave 20 otobüs için görüşmelerimiz sürüyor. Bizim 183 fosil yakıtlı otobüsümüz var. Hedefimiz bunların hepsini elektrikli otobüslere dönüştürmek. İnsan hayatını hedefleyen projelerimizde 4 kat performans sağladık" ifadelerini kullandı.

TEMİZ ÇEVRE TEMİZ ŞEHİR HEDEFİ
‘Temiz Çevre, Temiz Şehir’ hedefi kapsamında kentte hava kirliliğini önleyerek halk sağlığını koruyacak projeler için çalıştıklarını dile getiren Başkan Demir, şöyle devam etti:

"Bilim Samsun'un içinde suni yapılarla bir botanik bahçeyi hizmete aldık. Tam bir yaşam alanı oldu. 19 Mayıs- Tekkeköy arası bisiklet yolunu Samsun'a kazandırıyoruz. Ayrıca 100. Yıl Bulvarı'nı yenileyerek yeni bisiklet yolu inşa edeceğiz. Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri olma noktasında çalışıyoruz. Attığımız her imza ile her etkinlik ile şehrimizi adım adım ileriye taşıyor, yeniliklerin ve ilklerin şehri olmaya devam ediyoruz."

Bu Kategorideki Diğer Haberler