SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Kenevir vitrine çıktı

07/11/2021
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin istihdama katkı amacıyla kadınlar için kurduğu atölyede hasat edilen kenevirlerden üretilen ipliklerden dokunan ürünler vitrinde yerini almaya başladı. Anti bakteriyel özellikli organik mefruşat, ev tekstili ve giyim ürünleri Büyükşehir Belediyesi’ne ait binada satışa sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında Türkiye’nin Kenevir Ekim Merkezi olarak ilan ettiği Vezirköprü ilçesindeki kenevir yetiştiriciliği devam ediyor. Narlısaray Mahallesi’nde toplam 2 bin 114 dekarlık alanda yapılan ekimlerde son 3 yılda 50 ton kenevir tohumu, 2 bin 143 ton sap ve 158 ton lif hasat edildi. Bu oran, ülke genelindeki üretimin yaklaşık yüzde 50’sine karşılık geliyor. 2023'te ilçedeki kenevir ekim alanının 60 bin dekara, elde edilen ürün rekoltesinin ise 150 tona ulaşması bekleniyor. 

Hasat edildikten sonra fabrikalarda iplik haline getirilen kenevirler, kadınların istihdamına katkı sunmak ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el ürünlerinin gelecek kuşaklara miras bırakılmasını sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Sevgi Kafe yanında kurduğu atölyede işleniyor.  Kenevir ve ipek dokumacılığı üzerine eğitim alarak istihdam edilen ev hanımları, iplikleri tezgahlarda anti bakteriyel kumaşa dönüştürüyor.  Tasarım hazırlanıp getirilmesi halinde kişiye özel dokuma ve dikimlerin de yapıldığı atölyeden en çok çocuk giyimleri, erkek gömlekleri, ceketler ve bayan fularları talep ediliyor.

Kenevirin Karadeniz’in kültürel ve ekonomik ürünü olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, geçen yıl kurulan atölyede üretilen ürünlerle kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkı sağladıklarını söyledi. Kenevir ve İpek Dokuma Atölyesi Sorumlusu Şermin Erdem ise, “Bu işin eğitimini alan arkadaşlarımızla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ederek dokuma atölyesi kurulmasını talep etmiştik. Kadın istihdamına önem vererek atölyemizi kurdurttu. Kendisi büyük emek sarf etti. Biz de elimizden gelenin fazlasını yaparak yaygınlaştıracağız. Pandemiden dolayı 5 aydır üretim yapıyoruz. Bu tür projeler arttıkça kadınlarımız elbette daha çok güçlenecek. Atölyemizi kuran, kadınlarımıza değer ve destek vererek istihdamlarına katkı sunan Başkanımız Mustafa Demir’e gönülden teşekkür ediyorum. Kenevir, keten ve ipek ipliklerinde hiçbir kimyasal madde kullanmıyor, doğallığı bozacak işleme tabi tutmuyoruz” ifadelerini kullandı.

GELİR KADINLARIN EĞİTİM VE İSTİHDAMINA GİDİYOR
Erdem, “Beden dostu kumaşlarımızı günlük ihtiyaçlarımıza göre şekillendiriyoruz. Mefruşat ve ev tekstili anlamında kullanılabilecek her şeyi dokuyoruz. Bunlardan yatak örtüsü, perde, salon takımları, erkek ve bayan iç-dış giyim, çocuk kıyafetlerini tasarlayıp dikiyoruz. Şu an en çok kıyafete talep var. Bir arkadaşımız günde 4 metre kumaş dokuyabiliyor. Üzerinde motifler ve şekiller varsa dokuma süresi 1.5 aya kadar çıkabiliyor. Bittiğinde ise Dünya’da ilk haline geliyor. Ürünlerimizi belediye binamızın karşındaki mağazamızda satışa sunuyoruz. Buradan elde edilen gelir kadınlarımızın eğitimi ve istihdamında kullanılıyor” diye konuştu.  

Atölyede kumaş dokuyan ev hanımı Fatma Taşkara, “Kadınlara önem veren büyükşehir belediye başkanımızın sayesinde atölyede çalışmaya başladım. Arkadaşlarımla kumaş dokumaya devam ediyoruz. Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha önce geliri olmadığını belirten 45 yaşındaki Hüsne Keskin, atölye ile ev ekonomisine katkıda bulunmaya başladığını söyledi. Kenevir dokumacılığı ile öz güven sahibi olduğunu belirten Sevgi Kocabaş ise mutluluğuna dikkat çekerken, ev hanımı Zahide Uğral ise 4 yıl aldığı dokumacılık eğitimini üretimle faaliyete geçirdiğini kaydetti.

Bu Kategorideki Diğer Haberler