SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Meclisin Haziran ayı son toplantısı yapıldı

17/06/2020
Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı son toplantısı Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Komisyonlardan havale edilen 41 maddenin görüşüldüğü ve sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlık yaptı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı son meclis üyelerine kentsel dönüşüm, merkezi hükümet yatırımları ve yapımına başlanan projeler ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı konuşmada kendi imkanları ile şehri kalkındıran bir belediye olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Belediyeyi mali açıdan daha iyi bir duruma getirdiklerine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şunları söyledi:
“Böyle yapmaya da devam edeceğiz. Belediyeyi devraldığımız borcun üzerine bir borçluluk eklemeden tamamen yatırım programını planlı, vizyonel projeler ile kaliteli bir şekilde gerçekleşen bir belediye olmak için hizmet veriyoruz. Bununla ilgili insan unsuru noktasında da belediyemizi desteklemek üzere çalışma yürütüyoruz. 1985’ten beri KPSS ile eleman alımıyla alakalı olarak ilana çıkılmamış. Teknoloji ve eğitim metotları ile yeni mühendislik gelişmeleriyle donanmış elemanlar alacağız. 29 Haziran’da mülakatlar başlıyor. Duyuruları yapılacak. 136 yeni dinamik kadro ile belediyemizi takviye edeceğiz. SASKİ’ye de 70’e yakın personel alacağız. Bu gençler sağlıklı bir mülakattan geçirilecek. Dolayısıyla projelerimize de yeni aldığımız gençlerimiz ile geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz. Geçmişte belediyemizde 18’e yakın sözleşmeli personel çalıştırıyordu. Bizim kadrolarımız müsait. Şu anda muhtemelen 50 civarında sözleşmeli personel alımı ihalesine de çıkacağız. Projeleri hayata geçirmede etkin bir belediyeyi inşallah oluşturmaya yönelik personel alımımız olacak. Bunları tamamen ilana çıkınca müracaatı alacağız. Profiller, tüm meclis üyelerimiz tarafından bu süreçte denetlenebilir ve izlenebilir. Bu konuda oldukça reel hareket ediyoruz. Tamamen bilimsel, bu şehrimizin insanını birbirinden ayıramayız. Amacımız Samsun’da güçlü bir belediye oluşturmak. Bunun birçok faydasını göreceğiz. Samsun’un yerel yönetimler tarihine damga vuracağını hesaplıyoruz.”

Atakum’a yapılacak kütüphane ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Demir, “Kütüphane, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yarı yarıya finanse edilerek yapılacak. Göreve geldiğimiz günden bu zamana kadar merkezi hükümetten birçok proje ile ilgili destek aldık. Birçok projeye bütçemizden bir kuruş çıkmadan ilgili bakanlıkların katkılarıyla başladık. Bugün de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol imzaladık. Samsun’a yapılacak yeni kütüphane konusunda bakanlığımızın Samsun’a katkısı yaklaşık 30 milyon TL civarında olacak. Kamulaştırmayı da kendi bütçemizin dışındaki imkanlar ile finanse edebileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kütüphanenin ardından herkesin aradığını bulabileceği fonksiyonel ikinci kütüphanesine inşallah Atakum ilçesinde Alparslan Bulvarı ile İsmet İnönü Bulvarı’nın kesiştiği noktada kavuşacağız. Kendi bütçemize belki 20-25 milyon TL civarında bir maliyeti olacak. Projenin büyüklüğü ise 80 milyon TL gibi bir rakam olacak” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir bütçesinden para çıkmadan kentsel dönüşümün başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Canik’te Yeni Mahalle’deki proje başlayacak. 700 konut yapılacak. Bir konut 300 bin TL’ye mal olsa, 250 milyon TL civarında bir yatırım olacak. Projenin tamamı Emlak Konut imkanları ile yapılacak. Bu da insanlarımızın hizmetine sunulacak. Bu proje yapıldıktan sonra arkasından gelecek 2 bin konutluk yeni projenin önünü açacak. Onu da yine Samsun kaynaklarından 1 kuruş çıkmadan kentimize kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Mecliste alınan kararlar ile birlikte ayrıca Bandırma Vapuru’nun ‘sanal müze’ yapılmasıyla amacıyla protokol imzalanması teklifi kabul edilerek karara bağlandı. Alınan kararın ardından gerekli çalışmaların yapılmasıyla Bandırma Müzesi sanal olarak ziyaretçilere açılabilecek.

Bu Kategorideki Diğer Haberler