SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

‘Mutlu Eden’ hizmet

16/01/2022
Sosyal sorumluluk projeleriyle hayatı kolaylaştıran Samsun Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan yaşlı, hasta ve engellilere evde bakım hizmeti veriyor. Evlerini temizleyen, bulaşıklarını yıkayan ve yemeklerini pişiren ekipler, vatandaşın duasını alıyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’de, yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin evden çıkamayacak durumda olan engelli, yaşlı ve hasta tüm vatandaşların daima yanında olduklarını söyledi.

Evde bakım hizmetlerine büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, ihtiyaçlarını tek başına karşılamayan engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. 17 ilçede toplamda 1100 engelli ve yaşlıyı haftalık ve aylık periyodlarla evlerinde ziyaret eden ekipler, görevlerini titizlikle yerine getiriyor.

TÜM EV İŞLERİNİ YAPIYORLAR
Evin her tarafını süpürerek yerleri, cam ve kapıları silen belediye personelleri, odadaki her eşyanın tozunu alıyor. Banyo ve lavabolar deterjanlarla fırçalanarak temizlenirken, diğer yandan da bulaşıkları yıkanıp yemekleri pişiriliyor. Saç sakal kesiminin yanı sıra ihtiyaç halinde çamaşırhane hizmeti de veriliyor. Sonrasında çalışanlar, engelli ve yaşlılarla sohbet ederek kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemelerinin önüne geçiyor.

SAĞLIK HİZMETİDE VERİLİYOR
Temizlik ekiplerinden akabinde engelli ve yaşlıları, sağlık ekipleri de ziyaret ediyor. Tansiyon ve şekerleri ölçülerek durumlarını kontrol eden doktor ve hemşireler, kullandıkları ilaçları da takip ediyor. Ekipler, sağlık hizmeti kapsamında psiko-sosyal destek ve fizyo-terapi desteğinde de bulunuyor.

Evde bakım ve sağlık hizmetlerinden memnun olan engelli ve yaşlılar, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ ne teşekkür etti. Yalnız yaşayan 61 yaşındaki ortopedik özürlü Necdet Çönte, böyle bir hizmetin parayla bile yaptırılamayacağını belirterek, ekipleri dualarla uğurladı. Çönte, “2.5 yaşındayken iğneden dolayı felçli oldum. Kardeşim var ama arada sırada geliyor. 3 yıl önce annemi kaybedince tek kaldım. Kovid hastalığından dolayı gelme gitme ortadan kalkınca ihtiyaçlarım arttı. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ ne müracaat ettim. Sağ olsunlar gelip her ihtiyacımı karşılıyorlar. Onlar geldiğinde bir hareket, güzellik, ses ve neşe geliyor. Yemeğimi ve evimin temizliğini yapıyorlar. İş bittiğinde ise muhabbet edip dertleşiyoruz. Bu da rahatlık veriyor. Böyle bir hizmeti kolay kolay kimse yapmaz. Parayla bile kimseye yaptıramazsınız. Allah razı olsun“ diye konuştu.

GÜZEL DUYGULAR YAŞIYORUZ
8 yıldır Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda çalışan Ferhat Özdemir, yaşlı ve engellilere hizmet etmekten mutluluk duyduğunu söyleyerek, “Evlerine gidiyoruz. İhtiyaçlarını sorup iş paylaşımı yapıyoruz. Onlar bizi gördüğünde, biz de onları gördüğümüzde çok seviniyoruz. Banyolarını, odalarını temizliyoruz. Camlarını siliyoruz. Ortalığı süpürüp toz alıyoruz. Yemeklerini yapıp bulaşıklarını yıkıyoruz. Bunları yaptığımızda çok seviniyorlar. Bundan da çok mutlu oluyoruz. Anlatılmayacak kadar çok farklı duygular yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

14 yıllık belediye çalışanı Havva Özden ise “2 çocuk annesiyim. İşimi çok seviyorum ve severek yapıyoruz. Onlar bizim her şeyimiz. Aldığımız duaların etkisini de görüyorum. Eve gelip başımı yastığa koyduğum zaman da mutlu edip ayrıldığımız için şükredip huzurlu uyuyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DEMİR: ENGELLİ, YAŞLI, HASTA HEPSİNİNİ YANINDAYIZ
Engelli ve yaşlı hizmetlerine büyük önem verdiklerine değinen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise şunları söyledi;

“Yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin evden çıkamayacak durumda olan engelli, yaşlı ve hasta tüm vatandaşlarımızın yanındayız. 17 ilçemizde bin 100 kişiye bu evde bakım ve sağlık hizmetini veriyoruz. Bu sayı, ekiplerimizin çalışmalarıyla daha da artacak. İşlerini en iyi şekilde yapan ve davranışlarıyla onların gönüllerini fetheden çalışanlarımızı tebrik ediyorum. “

Bu Kategorideki Diğer Haberler