SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Samsun kışın da çiçek bahçesi

14/11/2021
Samsun'un parklarına, bahçelerine kadın eli değiyor. Kış ayında da her yer çiçek bahçesine dönüştürülüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, gerek kentsel dönüşüm gerek yol ve altyapı gerekse tarihi dokuyu ortaya çıkarmak için yapılan projelerin yanı sıra yeşillendirme çalışmalarıyla da her geçen gün daha yaşanabilir bir Samsun inşa ettiklerini dile getirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan alt ve üst yapı yatırımlarıyla kenti geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirirken, diğer taraftan park, bahçe, kavşak ve refüjlerde yaptığı peyzaj çalışmalarıyla kış aylarında bile Samsun'a baharı yaşatıyor. Kadın personel tarafından yapılan çiçek dikimleri ile Samsun kadınların elinde güzelleşiyor. 

Yaz sezonunda 7 farklı tür ve renklerde toplam 600 bin adet çiçek dikimi yapan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, kış aylarında da Samsun'a bahar havası yaşatmaya devam ediyor. Ekipler park, bahçe, kavşak ve orta refüjlere 8 farklı türde toplam 650 bin adet kışlık çiçek dikimine başladı. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri aynı zamanda özellikle ana caddeler üzerindeki kavşaklara yapılan peyzaj düzenlemeleri ile de kentte estetik bir görüntü kazandırıyor.

Şehir merkezlerinde doğa ve insanın buluşmasını parklar ve yeşil alanların oluşturduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, gerek kentsel dönüşüm gerek yol ve altyapı gerekse tarihi dokuyu ortaya çıkarmak için yapılan projelerin yanı sıra yeşillendirme çalışmalarıyla da her geçen gün daha yaşanabilir bir şehir inşa ettiklerini söyledi.

8 FARKLI TÜRDE 650 BİN ÇİÇEK DİKİLECEK
Tüm yeşil alanlarda kış çalışmalarına başladıklarını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Ekrem Şahin ise, "Kışlık mevsim çiçeklerinin dikimine başladık. Menekşe, nergis, sümbül, çuha başta olmak üzere 8 farklı türde 650 bin adet çiçeği toprakla buluşturacağız. Karadeniz'in incisi olan Samsun'umuzu yaz kış çiçeklerle renklendirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda estetik görünüme de büyük önem veriyoruz. Aslında kış ayında yaptığımız bu çalışmalar bir anlamda bahar ayları için de hazırlık oluyor. Tüm yeşil alanlarımızda bu çalışmalar yapılıyor" dedi.

PARK VE BAHÇELER KADINLARIN ELİNDE GÜZELLEŞİYOR
Çiçek dikiminde özellikle kadın personelin çalıştırıldığını da belirten Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Ekrem Şahin, "15 kadın personelimiz tüm yeşil alanlarda çiçek dikimini yapıyor. Özellikle onlarla çalışıyoruz. Çünkü kadın personellerimiz daha hassas. Tıpkı evlerinde bir oya işler gibi çiçekleri toprakla buluşturuyor. Desen desen çizerek dikiyorlar. Kadın personelimiz ile yapılan bu çalışmalar daha verimli oluyor. Ayrıca diktikleri çiçeklere sahip çıkıyorlar. Park ve bahçelerimiz kadınlarımız elinde güzelleşiyor" diye konuştu.

ÇOCUK YETİŞTİRİR GİBİ...
16 yıldır çiçek dikimi yaptığını söyleyen Remziye Altınok, işini severek ve huzur içinde yaptığını dile getirdi. Altınok, "Çiçek fidanını dikerken, bir çocuğu yetiştirir gibi aynı o duyguları hissediyorum. Her fidanı toprakla buluştururken sanki kendimden bir parçayı toprağa vermiş gibi hissediyorum. Çiçek dikiminden toprak serimi ve çapalamasına varıncaya kadar her işi yapıyoruz. Yorulmuyoruz. Yaptığımız işi de severek yapıyoruz "ifadelerini kullandı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler