SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Şehrin artan yemekleri can dostlara 'mama' oluyor

25/12/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi kent genelinde topladığı artan yemekleri mama üretim tesisinde can dostların beslenmesi için mamaya çeviriyor. Bu amaçla yıl boyunca 190 bin kilogram artan yemek toplandı. Mama Üretim Tesisi ile de bu yıl içerisinde 216 bin kilogram mama üretildi.

Hastane, restoran, üniversiteler, okullar gibi mekanlarda oluşan artan yemekleri değerlendiren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, topladığı artıkları Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisindeki Mama Üretim Tesisinde işlemden geçiriyor. İşlem öncesinde toplanan bu yemekler belirli zaman aralıklarında gıda laboratuvarlarında kontrolden de geçirilerek sokak hayvanları için gerekli besin ögelerini taşıyıp taşımadığına bakılıyor.

Günlük 600 kilogram mamanın üretildiği tesiste hazırlanan yiyecekler, merkezde bulunan köpek ve kedilere veriliyor. Böylece hem artan yemekler değerlendiriliyor hem de hayvanların yiyecek ihtiyacı karşılanıyor. Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıl boyunca 190 bin kilogram artan yemek toplandı. Mama Üretim Tesisi ile de bir yılda 216 bin kilogram mama üretildi.

HEM İSRAFI ÖNLÜYOR HEM DE ONLARA DESTEK OLUYORUZ

Kentteki bütün sokak hayvanlarına büyük özen gösterdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Mama Üretim Tesisinde günlük ortalama 600 kilo mama üretiliyor. Mamalarda protein kaynakları ile karbonhidrat kaynakları birleştiriliyor. Kepek, ekmek, makarna gibi birçok karbonhidrat kaynağı kullanılıyor. Fermantasyonu içinde yoğurt ve yoğurt mayası kullanılan mamalar doğal olarak can dostlarımızla buluşuyor. Büyükşehir Belediyesi olarak hem sıfır atık projesine katkı sunup israfı önlerken hem de ekonomik anlamda tasarruf etmiş oluyoruz" dedi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler