SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Taksitler kalktı

29/01/2021
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’nden dükkan alacaklar için peşinatın yüzde 10’a indirildiğini dile getirerek, “Müracaat tarihinden 6 ay sonra ilave yüzde 7.5, bir altı ay sonra da yüzde 7.5 ödeyecek. Yer teslimi yapılana kadar taksit kalktı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, başkanlık katı meclis salonunda Toybelen Sanayi Sitesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak’ın yanı sıra Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler ve Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın’ın da katıldığı toplantıda Başkan Mustafa Demir, gelinen son durum ile ilgili bilgi verdi.
HEDEFİMİZ ESNAFI DÜKKAN SAHİBİ YAPMAK
Toybelen’den dükkan almak isteyen esnaf için ödenecek peşinatın düşürüldüğünü ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Peşinat bedeli yüzde 10’a çekildi. Hem 100 mekrekare olan dükkan hem de 200 metrekare olan dükkan için bedelin yüzde 10’u yatırılacak. Müracaat tarihinden 6 ay sonra ilave yüzde 7.5, bir altı ay sonra da yüzde 7.5 ödenecek. Yer teslimi yapılana kadar taksit kalktı. Bunu kaldırmanın sebebi, esnaflık yapıp kira ödeyen vatandaşın taksit ödeme zorluğu çekmemesidir. Teslim aldıktan sonra kalan meblağ da 60 ay vadeyle ödenecek. Toplamda 7 yıl oluyor. Bununla ilgili protokol kesinleşti. Hedefimiz öncelikli olarak Gülsan’daki esnafları dükkan sahibi yapmak” diye konuştu.
650 DÖNÜMLÜK BİR ALANI İLİMİZE KAZANDIRACAĞIZ
Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’ndeki 1526 dükkan ile 82 adet ticari birim olmak üzere toplam 1608 adet iş yeri bulunduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Sanayi ve kentsel dönüşüm bizim için ön planda olan projelerdi. Yıllardır bekleyen Gülsan Sanayi Sitesi esnafı için TOKİ ile mutabakata vararak esnafımıza her türlü kolaylığı sağlamaya çalıştık. 2022 sonuna kadar Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’ni  bitirmeyi planlıyoruz. Burası yapılırken Gülsan’daki çalışmalar da bu yıl başlıyor. Gülsan’da Selatin Cami ve botanik bahçe ile doğu parkı bütünleştirip 650 dönümlük bir alanı ilimize kazandıracağız” dedi.
BİRDEN ÇOK DÜKKAN İSTEYEN ESNAF SAYISI OLDUKÇA ÇOK
“Özellikle Gülsan esnafının dükkan sahibi olmasını istiyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Mustafa Demir şunları söyledi:
“Mülkiyetin kendine ait olması esnaflıkta güçtür. Toybelen’in ulaşımı ve mekanı da çok güzel. Proje tamamlanınca Samsun’un şehir içi pik saatlerdeki trafik sıkışıklığına da olumlu anlamda etki edecek. Türkiye’nin en iyi projelendirilmiş ve en modern sanayi sitesi olacak. Böyle bir sanayi sitesine pek rastlanmaz. Dükkanların içerisine ilave masraf yapmaya gerek yok. Çatıdan önündeki kepenklerine kadar son derece modern yapılar.  Şu anda sınırlama yok. Bir esnaf birden fazla talepte bulunabiliyor. Kura da önce birden fazla bulunanlar noter huzurunda yan yana alınması temin edilecek. Onlar kuraya girmeyecek. 2022 yılında oraya esnafı taşımak istiyoruz. Talepler her geçen gün artıyor. 15 gün içerisinde ne kadar talep olduğu netleşecek. Birden çok dükkan isteyen esnaf sayısı oldukça çok. Gülsan’daki tüm kayıtlı esnaf ile görüşüyoruz ve herkesin talep etme hakkı var. Gülsan görüşmesi bittiğinde yerimiz kalırsa, TOKİ ile yeniden görüşüp diğer sanayi sitelerimizdeki esnafa da buradan yer kazandırmaya çalışacağız.”

Bu Kategorideki Diğer Haberler