SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Üreticiler aslına dönüyor

19/06/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin yaşam koşullarını iyileştirmek ve kazançlarını artırmak amacıyla verdiği tarımsal destekler, üreticileri aslına döndürüyor. Canik ilçesi Başkonak Mahallesinde uzun yıllar şeftali yetiştirdikten sonra ekonomik değeri sebebiyle fındığa geçiş yapan çiftçiler, bahçelerinde yeniden şeftali üretmeye başladı. Muhtarı Davut Şişman ise mahallesinde tarımsal üretimin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DOKAP) ‘Samsun İlinin Sürdürülebilir Tarım Faaliyetlerinin Yaygınlaştırılması Projesi’ yürütücüsü Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, kırsal kalkınma desteklerine devam ediyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) üye olup üretime katılmak isteyenlere ücretsiz fide, tohum, sera naylonu ve gübre veren daire başkanlığı, tarımsal üretime büyük katkı sağlıyor.  

ÇİFTÇİLER ZİYARET EDİLEREK DANIŞMANLIK HİZMETİDE VERİLİYOR
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli çalışan Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, şeftali üretiminin artırılmasına yönelik 2020 yılında Canik, Atakum, İlkadım, 19 Mayıs ve Vezirköprü ilçelerindeki 9 mahallede 17 çiftçiye 2 bin 900 adet aşılı fidan dağıttı. Bölgeye adaptasyonu en iyi olan çeşitler seçilirken, 55 dekar alana dikilen fidanlar büyümeye başladı. Üretim sırasında daire başkanlığında görevli ziraat mühendislerinden oluşan ekipler, belirli aralıklarla çiftçileri ziyaret ederek danışmanlık hizmeti de sunuyor.

Geçmişte şeftali üretiminin yaygın olduğu Canik ilçesinin Başkonak Mahallesi’ndeki çiftçiler, bakımının zor ve zahmetli olması sebebiyle bahçelerine fındık dikti. Yaklaşık 15 yıldır fındık yetiştiren üreticiler, Büyükşehir Belediyesinin fidan desteği ile şeftali üretimine döndü. 5 dönüm arazide şeftali yetiştiren Mustafa Yalçın, gelecek sene alacağı verime göre üretimi artırmayı düşündüğünü anlattı.

FINDIKTAN ŞEFTALİ ÜRETİCİLİĞİNE GERİ DÖNÜŞ
Büyükşehir Belediyesini yanlarında görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Yalçın, “1980 yılından 2005’e kadar mahallemde şeftali yetiştiriyordum. Daha sonra ekonomik sebeplerden dolayı fındığa döndüm. Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl ki aşılı fidan desteği sayesinde tekrar şeftali yetiştirmeye başladım. Şeftali üretim bahçesi haline getirdiğim arazimde 270 ağacım var. İnşallah seneye verim alacağız. Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederim” diye konuştu.  

Başkonak Muhtarı Davut Şişman ise mahallesinde tarımsal üretimin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Muhtar Şişman, “Başkonak, şehrimizde şeftalinin üretim merkezlerinden birisiydi. Bakımı zor olduğu için zamanla fındığa dönüldü. Ancak Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı işi ehline vermeyi isteyerek, geçmiş yıllardaki tecrübeler ışığında mahallemizde proje başlattı. Üreticilerimize şeftali fidanı dağıtıp dikimini sağladı. Mahallemiz adına güzel bir gelişme. Tarımın gelişmesine katkı sağlıyor. İnşallah bundan sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. Desteklerin artırılmasını bekliyoruz. Pazara yakın olması nedeniyle de satışta sıkıntı yaşamayacağız. Emeği gelen herkese teşekkür ediyoruz. Başkanımızdan Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler