SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Yatırımlar 3 kat hızlandı

16/06/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurduğu 4 beton santraliyle altyapı çalışmalarını 3 kat hızlandırdı. Yatırım maliyetlerini 4’te 1 oranına düşüren büyükşehir, talep edilen miktardaki betonu kısa sürede üretip mikserlerle taşıyarak, güzergahlara seriyor. Bu arada Merkez OSB, İlkadım, 19 Mayıs ve Örnek sanayi sitelerini birbirine bağlayan yaklaşık 3 km uzunluğundaki çift şeritli Kutlukent Bulvarı da betonla kaplanıyor.

2023 hedefleri kapsamında 17 ilçedeki 946 mahallenin yol ve içme suyu problemini ortadan kaldıracak Samsun Büyükşehir Belediyesi, beton yol yapım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yatırım maliyetlerini düşürmek ve altyapı sorunlarını zamanında çözüme kavuşturmak amacıyla Bafra, Çarşamba, Kavak ve İlkadım ilçelerinde beton santralleri kuran büyükşehir, beton üretimini sürdürüyor. Temel malzeme olarak taş ve mıcırı da üreten belediye, tesisler aracılığıyla yılda 25 milyon TL tasarruf sağlamayı hedefliyor.

SAATTE 90 METREKÜP BETON ÜRETİLİYOR

Tesis yatırımlarıyla belediye ekiplerinin ve vatandaşların işini kolaylaştıran Samsun Büyükşehir Belediyesi, santrallerde saatte 90 metreküp beton üretiyor. Bunlardan İlkadım Beton Santrali, Canik, Tekkeköy ve Atakum ilçelerinin ihtiyacını karşılıyor. Yolun sağlam, konforlu ve uzun ömürlü olmasına büyük önem veren belediye, betonu en iyi kalitede üreterek mikserlerle ekiplere ulaştırıyor.

DAYANIKLILIK 70 YILA ÇIKARILIYOR

Uzun yıllardır sanayi esnaflarını mağdur eden Kutlukent Bulvarı’nda yenileme çalışmasını da yürüten Yol Yapım ve Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı, geliş ve gidiş istikametinde 2 bin 800 metre uzunluğundaki çift şeritli yolu betonla kaplıyor. Su, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz, telefon ve internet alt yapı sistemlerinin döşenmesiyle 8 metre genişliğindeki yolun zemini, çift katlı demir hasırlı tellerle sağlamlaştırılıyor. Üzerine beton dökülerek sanayi yolunun dayanıklılığı 70 yıla çıkarılıyor.

HIZLI ÇALIŞIYORLAR
Çalışmaları ilgi ve hayranlıkla takip eden sanayi esnafları, yol sorunlarının çözülüyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtiyor. Esnaflardan Emre Baş, “Burada iş hayatıma başladığım günden itibaren yol ve altyapı sorunu yaşıyorduk. Yağmur yağdığından buralar adeta gölete dönüyordu. Büyük sıkıntı çekerek yapılmasını bekliyorduk. Daha önce büyükşehir belediyesine ait beton santrali olmadığı için piyasadan beton tedarikinde sorun çıkıyordu. Dolayısıyla 1 ayda bitirilecek yol 6 ay sürüyordu. Beton santrali kurulduğu için çok şükür böyle bir sorunumuz kalmadı. Yolumuzun yapımı hızlı şekilde sürüyor. Kalitesi de oldukça iyi. Samsun’a yakışan bir sanayi sitesine dönüşüyoruz. Bu nedenle mutlu ve sevinçliyiz. Büyükşehir Belediye başkanımız Mustafa Demir’e çok teşekkür ederiz” dedi.

YOLUN KALİTESİ ÇOK İYİ
Sanayi esnafı Cemil Kalaycı, “Kutlukent Bulvarı’nın yapılıyor olması bizi çok mutlu etti. Beton ve temel malzemenin belediyemizin kurduğu santralde üretilmesi, daha da güzel. Çünkü betonu dışarıdan alsaydı çok daha pahalıya mal olacaktı. Şimdi ise hem maliyetler düşürüldü hem de çalışmalar hızlandı. Yolun kalitesi ve sağlamlığı da çok iyi. Neticede uzun yıllar bu yolu kullanacağız. Biran önce bitirilip yolu kullanmak için bekliyoruz” diye konuştu.

HİZMETTEN MEMNUNUZ
İş insanı Yavuz Öziç, “Plastik sektöründe çalışıyorum. Gördüğünüz gibi ana yolumuzun betonu dökülüyor. Malzemenin belediye tesisinde üretilmesinden de ekstra sevinçliyiz. Bunun nedeni ise artan beton maliyetlerinden belediyemiz de vatandaş olarak bizler de etkilenmeyeceğiz. Çift sıra tel kullanılması yolun 60-70 sene güvenli ve konforlu kullanılacağı anlamına geliyor. Hizmetten dolayı son derece memnunuz” değerlendirmesini yaptı. 

OLUMLU TEPKİLER MUTLU EDİYOR
Yol Yapım ve Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı Tekkeköy Şube Şefi Mustafa Gür ise, “Bu bulvar, sanayi bölgesinin en önemli yoludur. Yapımında kendi santralimizde ürettiğimiz betonu kullanıyoruz. Daha önce mikser bekleme problemimiz vardı. Başkanımız Mustafa Demir sayesinde talep ettiğimiz kadar betonu ürettirerek programlı şekilde alabiliyoruz. Bu da uzun ve hızlı yol imalatı yapmamızı sağlıyor. İşleyişimizde de büyük verim ve fayda elde ediyoruz. Ayrıca piyasadan aldığımız C30 betonun dayanımları bazen düşük çıkabiliyordu. Biz ise C35 ve üzerinde dayanımlı beton üretip seriyoruz. Sağlam, kaliteli ve 60-70 yıl uzun vadede dayanıklı yollar yapmaya başladık. Aldığımız olumlu tepkiler de bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler