SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Yüzlerce can dostunun yuvası

04/01/2022
Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'nde; 2021 yılında kaza ve başka sebeplerle getirilen 1585 sokak hayvanına çeşitli tedaviler uygulandı. 391 sokak hayvanı ise sahiplendirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Samsun'da yaşayan can dostlarımızın konforlu bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz" dedi.

Ulaşımdan altyapıya, çevreden tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda yaptığı yatırımlarla şehri geleceğe taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sahipsiz sokak hayvanlarını da ihmal etmiyor. Sokakta yaşayan can dostların korunması ve yaşam şartlarının iyileştirildiği Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi; beslenme ve tedavi ihtiyaçları bulunan hayvanlara kucak açıyor. Çalışmalarını her geçen gün artıran merkez sokak hayvanlarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla mevcut şartlarını daha da iyileştiriyor. Ameliyathane, muayene odası, röntgen ve laboratuvar bölümleri gibi birçok alan yeniden düzenlendi ve kapasiteleri artırıldı.

HEM TEDAVİ HEM KISIRLAŞTIRMA YAPILDI
7 / 24 görev yaparak hayvanlar için her türlü imkanı sağlayan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı merkezde 2021 yılında trafik kazalarından iç-dış parazit uygulamalarına, üst solunum yolu enfeksiyonlarından viral enfeksiyonlara kadar sokak hayvanlarının tedavisi sağlandı. Yapılan tedavi hizmetleri kapsamında 1585 sokak hayvanı tedavi edildi. 759 kedi, 5 bin 316 köpek olmak üzere 6 bin 75 sokak hayvanı kısırlaştırdı. ‘Satın alma sahiplen’ sloganıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 391 kedi ve köpek sahiplendirildi.

BÜYÜKŞEHİR OLARAK HER TÜRLÜ ÇALIŞMAYI YAPIYORUZ
Sokak hayvanlarının bakımı, beslenmesi, tedavilerinin yapılması, kısırlaştırılıp sahiplendirilmesi için belediye olarak haftanın 7 günü çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezimiz Türkiye'nin en modern bakım merkezi. Çeşitli bölümlere ayrılmış bu kompleksimizde; misafirlerimizi karşılayacağımız bir ziyaretçi merkezi, barınaklar ve hayvanlarımızın tedavi edildiği klinik mevcut. Özellikle klinik tüm tıbbi müdahalede bulunacak bir donanıma sahip. Laboratuvarlar, röntgen üniteleri, acil müdahale odaları, kuvözleri ile birlikte gelen tüm hayvanlarımıza burada destek oluyoruz. Buradaki amacımız, hayvanları en güzel şekilde misafir edebilmek. Onların tedavileri ve tekrar doğal yaşama döndürmeyle alakalı ciddi bir ekip ve ekipmanla çalışıyoruz. Sokaklarda sahipsiz hayvanlar kalmasın ve hayvanlar ömürlerinin sonuna kadar doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürsünler istiyoruz” dedi.

Bu Kategorideki Diğer Haberler