SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Bandırma Vapuru

2018-12-27
  • Tesis Adı
    Bandırma Vapuru
  • Telefon
    +90 0362 238 00 23
  • Ulaşım Bilgisi
    Belediye Evleri Mahallesi, 55080 Canik/Samsun
Haritada Göster
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9.Ordu Müfettişi (Mirliva) olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsuna getiren Bandırma Vapuru Bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden Yolda çok önemli bir görev yaparak Tarihteki yerini almıştır.

Gemi 1878 yılında İngiltere nin Glasgow kentinde (İskoçya bağımsızlığını ilan ettikten sonra bu bölge İskoçya sınırları içersine girmiştir) Mac. Intyre Paisley - Huston and Cardett tezgahlarında gemi tezgahlarında  21 sıra numarası ile 279 grostonluk yolcu ve yük vapuru olarak inşa edilmiştir. Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi Torocaderto adı altında 5 yıl çalıştırdı.
 

1883 yılında Yunanistan da H. Psicha Preus Firmasına satıldı. Kymi adını alarak , geminin Londra da olan kaydı Pire Limanına alınmıştır.
 

1890 yılında H. Psicha Preus firması gemiyi  başka bir Yunanlı firma olan Cap. Andereadis firmasına satmış , 12 Aralık 1891 tarihinde kaza sonucu batmış, aynı yıl içersinde yüzdürülmüştür. Kıymı adı ile   İstanbul Rama Derasimo  firmasına satılarak İstanbul limanına kayıt edilmiştir.    
 

1894 yılında Pire Limanındaki kayıt o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen İdare-i Mahsusa ya nakledilmiş ve Türk bayrağı çkilerek, adı Kymi den Panderma olarak değiştirilmiştir. Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ , Mürefte, Sarköy , Karabigah, Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmıştır. 
 

İdare-i Mahsusanın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında Osmanlı Seyrüsefain İdaresi(Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı Panderma Bandırma olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirilmiştir. 
 

19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve Silah Arkadaşlarını Samsuna getirdikten sonra yine posta hizmetlerine devam etmiştir. 1924 yılında Türkiye Seyrüsefain İdaresi tarafından hizmet dışı bırakılmıştır.
 

Bandırma adını aldıktan sonra birkaç kez kaza geçirmiş, yük taşımacılığı yaptığı tarihlerde İngiliz yapımı E11 model denizaltına çarptığı, attığı torpido sonucu batmak üzere olduğu, daha sonra motorunun büyük bir arıza yaptığı elde edilen bilgilerde yer almaktadır.
 

1925 yılında gemi Bozmacı İlhami' ye  (SÖKER) isimli Türk armatöre satılmış, ve aynı armatör  tarafından 4 ay içinde Haliç Fenerin de Hurda olarak parçalanmıştır. 
 

 

Benzer Sayfalar