SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Samsun Kent Müzesi

2018-12-27
  • Tesis Adı
    Samsun Kent Müzesi
  • Telefon
    +90 0362 234 34 54
  • Ulaşım Bilgisi
    Zafer Mahallesi, Atatürk Blv. No:22, 55060 İlkadım/Samsun
Haritada Göster
2004 yılında, Tarihi Kentler Birliğine üye olan Samsun'da, Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın talimatıyla, Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığı bünyesinde kent belleğinin kayıt altına alınmasına yönelik çalışmalara başlanmıştır.

2007 yılında ÇEKÜL Vakfı başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve vakfın yönetim kurulu üyeleriyle gerçekleştirilen toplantının ardından, kentin tarihi ve kültürel değerlerinin korunması yolunda gerçekleştirilen çalışmalar hız kazanmış, kent belleğinin aktarabileceği ve toplumsal hafızayı canlı tutacak bir kent müzesi projesi oluşmaya başlamıştır. 13 -15 Mayıs 2011 tarihleri arasında Samsun'da gerçekleşen "Her Kente Kent Müzesi" konulu Tarihi Kentler Birliği toplantısının ertesinde ise proje hayata geçirilir. Müzenin yer tespiti, içeriği ve projelendirilmesi Prof.Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜLün katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu doğrultuda TCDDye ait lojmanlar ve Demirspor Lokali binası 2011 yılında kamulaştırılır.Sekiz ay içerisinde tamamlanan restorasyon çalışmasının ardından kent müzesi binalarının tasarım ve içerikleri oluşturulmuş, Samsun'luların ve birçok kurumun desteği ile müze içerikleri kent belleği açısından değerli objelerle tamamlanmıştır. Böylece, hem Devlet Demiryolları ve Demirspor açısından bir tarihi yansıtan, hem de bahçesinde düzenlenen kutlama törenleriyle tüm Samsun'luların hatıralarında ayrı bir yere sahip olan bu yapı grubu, Samsun'luların geçmişiyle buluşabileceği bir merkez olarak kente kazandırılmıştır. 

Benzer Sayfalar