SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Gençlik Hizmetlerimiz

Gençlerimizin Yanındayız!

Ücretsiz kurslar, sosyal ve kültürel etkinlikler noktasında hep gençlerimizin yanında yer aldık. Geleceğin sanatçılarının yetişmesinde Büyükşehir belediyesi olarak  bizim de payımız olsun istedik.

Sanat Kursları

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen kurslar tamamen ücretsiz olup 7 yaş üzerindeki herkes başvuru yapabilmektedir:

-Piyano

- Keman

-Bağlama

- Ud

- Ney

-Tasavvuf Korosu

- Türk Halk Müziği Korosu

- Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu

-Tiyatro, Halk Dansları

-Diksiyon ve Güzel Konuşma

Samsun'u Keşfet Şehrini Farket

“İdeallerin Ülken Kadar Büyükse Büyükşehir Seni Bekliyor” mottosuyla planlanan "Büyükşehir Gençlik Hareketi" etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Samsun’u Keşfet Şehrini Farket Projesi’ ile uzman rehberlerle Milli Mücadele şehrinin tarihi, kültürel ve turistik yerleri öğrencilere tanıtıldı.İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yapılan etkinlik, 13 ilçenin her mahallesinden 4 bin 76 öğrencinin katılımıyla tamamlandı. Proje ile gençlerin şehirlerine aidiyet duygularını arttırarak problemlerin tespiti ve çözümünün parçası olmaları ve kentin tarihi, kültürel, turistik yerleriyle ilgili bilgi edinmelerinin sağlanması hedeflendi.

Müzede Bir Gün

‘Müzede Bir Gün Projesi’  Samsun Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteklediği proje kapsamında öğrenciler arasında tarih, kültür, sanat ve estetik bilincini geliştirmeyi, geçmiş kültürlerle bağ kurmalarını sağlayarak okul dışı eğitimi pekiştirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçeden gelen 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini ağırlıyor.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen projede şehrin kültürel belleği olan Samsun Kent Müzesi, Gazi Müzesi, Panoroma Dijital Gösterim Merkezi, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi’ni gezen öğrenciler, toplumun geçmişine yolculuk ediyor. Yerel halkın geçmişi, yaşamı, değerleri, gelenek, örf ve adetlerini görerek öğrenen orta öğretim öğrencileri, tarihi süreçlerle ilgili de müze yetkililerinden bilgi alıyor.

Gençlik ve Kültür Kampları

Samsun Büyükşehir Belediyesi, gençlerin şehir hayatından ve teknolojiden uzak kalacağı, doğada vakit geçirerek yeni arkadaşlıklar kurabileceği, daha önce hiç oynamadığı oyunları oynayabileceği ve çadır kurma deneyimini yaşayabileceği eğlenceli bir aktiviteyle gençlerin gönlünü fetih ediyor.

Gençlik Kamplarında 4 Gençlik Lideri, 10 İzci Liderin eşlik ettiği katılımcılar piknik ve doğa yürüyüşünün yanında Geleneksel Türk Okçuluğu, dart, koca ayak, kazık oryantiringi, sopa değiştirme, düğüm çeşitleri istasyonu gibi çeşitli oyunlar da oynuyor. Kamp ateşi ile noktalanan etkinlikte gençlere unutamayacakları samimi bir ortam sunuluyor.

Aşağıdaki linkten Büyükşehir Gençlik Hareketi’ne üye olabilir, kültürel etkinliklere başvuru yapabilirsiniz.

https://app.samsun.bel.tr/genclikhareketi/